Częste pytania
W czym możemy pomóc?
Geospektor:
Na jakim obszarze działa Geospektor ?
Rozwiń odpowiedz plusem
Wykonujemy usługi geodezyjne na terenie powiatu olsztyńskiego w tym w gminach Stawiguda, Gietrzwałd, Olsztynek, Jonkowo, Purda, Biskupiec, Barczewo, Kolno, Jeziorany, Dobre Miasto i Świątki. Nasi geodeci wykonują usługi również w powiecie ostródzkim, mrągowski, kętrzyńskim a większe zlecenia wykonujemy na terenie całego kraju i za granicą.
Ile kosztują usługi geodezyjne ?
Rozwiń odpowiedz plusem
Do wszystkich zleceń podchodzimy i wyceniamy indywidualnie
Jak długo trwa sporządzenie mapy do celów projektowych ?
Rozwiń odpowiedz plusem
W zależności od powierzchni i zurbanizowaniu obszaru na którym planuje się inwestycje od 3 – 7 tygodni. Dla przykładu mapa do celów projektowych pod budowę domu jednorodzinnego to czas oczekiwania około 3 – 4 tygodni.
W jakiej formie inwestor otrzymuje mapę do celów projektowych i co powinien z nią zrobić?
Rozwiń odpowiedz plusem
Geodeta przekazuje Inwestorowi mapę w wersji cyfrowej i papierowej, z którą Inwestor udaję się do Architekta w celu sporządzenia Planu Zagospodarowania Terenu (PZT). Na późniejszym etapie, po tym jak Inwestor otrzyma pozwolenie na budowę, Geodeta na podstawie PZT oraz projektu budowlanego wynosi budynek wraz z przyłączami w terenie.
Czy zajmuje się geodeta podczas procesu przygotowawczego do budowy domu jednorodzinnego?
Rozwiń odpowiedz plusem
Geodeta na pierwszym etapie tworzy mapę do celów projektowych oraz odszukuje i wznawia znaki graniczne na działce na której planowana jest inwestycja.
Kiedy należy zgłosić chęć wytyczenia budynku i jakie dokumenty w tym celu należy przekazać Geodecie?
Rozwiń odpowiedz plusem
Inwestor powinien poinformować Geodetę o planowanym wytyczeniu najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem, żeby dać czas Geodecie na przygotowanie danych do wyniesienia budynku w terenie oraz czas na zgłoszenie roboty w Starostwie Powiatowym. Inwestor powinien przekazać geodecie projekt budowlany w tym rzut fundamentów i parteru oraz PZT.
Baza wiedzy:
Co to jest geodezja i czym się zajmuje geodeta?
Rozwiń odpowiedz plusem
Geodezja to zawód ściśle powiązany z ewidencją gruntów i budynków oraz budownictwem. Geodeci zajmują się pomiarami działek i gruntów pod wszelkiego rodzaju budowle, w tym budowę dróg i autostrad. Wykonują oni również mapy do celów projektowych, sporządzają niezbędną dokumentację. Geodeci zajmują się również podziałem i scalaniem dziełek i nieruchomości oraz wznowieniami i ustaleniami punktów granicznych.
Kto może zostać geodetą?
Rozwiń odpowiedz plusem
Geodetą może zostać każdy kto ukończy odpowiednią szkołę średnią lub studia kierunkowe, zdobędzie niezbędną wiedze i praktykę oraz uzyska pozytywny wynik egzaminu na uprawnienia geodezyjne nadawane przez Głównego Geodetę Kraju.
Najczęściej wykonywane zlecenia dla osób prywatnych?
Rozwiń odpowiedz plusem
Podział działki ewidencyjnej, wznowienia punktów granicznych, mapa do celów projektowych, tyczenie budynku wraz z przyłączami , pomiary odbiorowe i sporządzenia dokumentacji powykonawczej budynku.
Najczęściej wykonywane zlecenia dla przedsiębiorstw i firm budowlanych ?
Rozwiń odpowiedz plusem
Geodezyjna obsługa inwestycji polega między innymi na : założeniu i pomiarze znaków geodezyjnej osnowy szczegółowej, wytyczeniach elementów konstrukcyjnych i pomiarach inwentaryzacyjnych. W geodezji przemysłowej wykonuje się również badania pionowości budynków i budowli, pomiary przemieszczeń i osiadań oraz pomiarów suwnic.
Ile osi konstrukcyjnych powinno być wytyczonych przez Geodetę.
Rozwiń odpowiedz plusem
Ilość potrzebnych do wytyczenia osi ustala się indywidualnie dla każdego projektu miedzy Geodetą i Inwestorem a najlepiej miedzy Geodeta a Wykonawcą prac budowlanych.
Jakie czynności wykonuje Geodeta po zakończeniu prac budowlanych.
Rozwiń odpowiedz plusem
Geodeta po zakończeniu przez Inwestora wszystkich prac budowlanych wykonuje mapę powykonawczą budynków wraz z przyłączami i stwierdza czy wykonane elementy są zgodne z projektem. Na podstawie pozytywnej opinii Geodety, Kierownik Budowy kończy proces budowy odpowiednim wpisem w dzienniku budowy i wydaje Oświadczenie, które Inwestor składa do nadzoru budowlanego wraz z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie.